Cel i przedmiot projektu pn.: Budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie przy ul. Broniewskiego
BUDOWA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W CHRZANOWIE
PRZY UL. BRONIEWSKIEGO
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego
na lata 2007-2013
Bezpośrednim celem projektu jest rozwój potencjału społeczno-kulturalnego regionu poprzez zwiększenie dostępu mieszkańców do wysokiej jakości usług w sferze społeczno-kulturalnej, świadczonych przez nowoczesną instytucję kultury: Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie.
Do celów głównych projektu należą także:
- zwiększenie powierzchni i polepszenie rozwiązań funkcjonalnych Biblioteki;
- wzrost liczby osób korzystających z jej usług;
- stworzenie swoistego centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego regionu,
- stanowiącego element szerszej infrastruktury kulturalnej Gminy;
- stworzenie dogodnych, odpowiadających obowiązującym standardom warunków korzystania z usług bibliotecznych;
- rozszerzenie zakresu usług bibliotecznych o nowoczesne usługi multimedialne;
- zapewnienie dostępu do Biblioteki osobom niepełnosprawnym;
- stworzenie możliwości organizacji konferencji, szkoleń, wystaw i innych imprez kulturalnych;
- zwiększenie możliwości zatrudnienia w sferze kultury, utworzenie nowych miejsc pracy;
- stworzenie właściwych warunków przechowywania i zabezpieczenia zbiorów bibliotecznych;
- integracja środowisk lokalnych (w szczególności zagrożonych marginalizacją);
- wydłużenie czasu pracy biblioteki do 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu.
Długofalowe oddziaływanie projektu będzie polegało na:
- poszerzeniu kręgu odbiorców oferty kulturalnej MBP w Chrzanowie,
- wzroście popularności Biblioteki jako instytucji kultury; promocji integracji społecznej poprzez udostępnienie obiektu dla osób niepełnosprawnych;
- podniesieniu jakości życia na terenie gminy Chrzanów, poprzez wzbogacenie oferty społeczno - kulturalnej;
- zwiększeniu liczby turystów odwiedzających region (zwiększenie atrakcyjności wizualnej miasta i poszerzeniu oferty kulturalnej);
- umożliwieniu aktywnego udziału społeczeństwa w kulturze, promocji kultury i wspieraniu tożsamości kulturowej;
- zwiększeniu możliwości zatrudnienia w sektorze kultury;
- wzroście potencjału gospodarczego regionu, dzięki możliwości organizacji konferencji, szkoleń, seminariów, wystaw czy targów, pomagających promować region jako miejsce potencjalnych inwestycji,
- stworzeniu możliwości pożytecznego spędzania czasu wolnego dla młodzieży, rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych oraz zachęcaniu do pogłębiania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji, kształtowaniu społeczeństwa aktywnego i przedsiębiorczego, propagowaniu kultury uczenia się, zapewnieniu ciągłości rozwoju kulturalnego i naukowego w regionie;
- ograniczeniu zagrożeń zjawiskami patologicznymi w regionie poprzez wzrost liczby podejmowanych działań wychowawczych obejmujących programy szkolne i zajęcia pozalekcyjne, jak również poprawie warunków i możliwości korzystania z dorobku naukowego, literackiego i kulturalnego służących szerokiemu rozwojowi intelektualnemu mieszkańców Chrzanowa.
Inwestycja odpowiada celom Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, szczególnie działania 3.3 Schemat A Rozwój infrastruktury kulturalnej.
Przedmiot projektu:
Przedmiotem projektu jest budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie polegająca na rozbudowie, nadbudowie i zmianie sposobu użytkowania dwóch istniejących budynków handlowo – usługowo – administracyjnych przy ul. Broniewskiego 10c (budynek byłej restauracji "Tęczowa") wraz z przebudową infrastruktury technicznej oraz budową parkingu na 12 miejsc parkingowych.
W ramach przedmiotowej inwestycji dwa istniejące budynki zostaną połączone przeszkloną bryłą zwornikową mieszczącą hol główny z przeszklonym dachem. Budynek po stronie północno - zachodniej zostanie częściowo rozebrany od strony południowej oraz rozbudowany o część północną. Na części południowej budynku zostanie dowieszona przeszklona rampa piesza prowadząca z parteru na piętro. W ramach inwestycji w obiekcie zostaną wymienione wszystkie instalacje, zostaną wykonane nowe przyłącza energetyczne, cieplne i wodne, przebudowana zostanie sieć kanalizacyjna oraz teletechniczna.
Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie obiektem niepodpiwniczonym, dwukondygnacyjnym. Wejście główne od strony południowej będzie prowadzić do obszernego, wysokiego na dwie kondygnacje holu z recepcją. Na parterze zlokalizowano recepcję, główną część wypożyczalni wraz z częścią dziecięcą, czytelnię, magazyny, węzeł sanitarny. Na piętro będą prowadzić schody reprezentacyjne zlokalizowane w części centralnej holu głównego, rampa piesza okalająca elewację północną i wschodnią oraz winda hydrauliczna także z przestrzeni holu. Z wiatrołapu poza wydzieloną przestrzenią biblioteki dostępny gdzie klub literacki oraz węzeł sanitarny.
Na piętrze będzie znajdować się sala wielofunkcyjna, dział multimedialny, czytelnia, magazyny, część biurowa oraz węzeł sanitarny. Rozwiązanie całego budynku będzie eksponować jego przeszkloną bryłę holu głównego recepcyjnego oraz charakterystyczną przeszkloną rampę na elewacjach wschodniej, południowej i północnej. W obrębie holu głównego powstanie wysoka, otwarta na dwie kondygnacje, doświetlona od góry przestrzeń.
W nowym dwukondygnacyjnym budynku mieścić się będą działy i agendy odpowiadające poszczególnym funkcjom biblioteki:
- Wypożyczalnia dla dorosłych oferująca bogaty księgozbiór z zakresu literatury beletrystycznej i popularnonaukowej z wygodnym wolnym dostępem do zbiorów oraz wygodnie zaaranżowanymi miejscami do przeglądania książek.
- Oddział dla dzieci i młodzieży z:
- czytelnią zapewniającą wygodne i dostosowane do czytelnika dziecięcego stanowiska do pracy indywidualne
- komnatą bajek dla najmłodszych służącą rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych u najmłodszych dzieci (głośne czytanie dzieciom, quizy literackie, zgadywanki, gry i zabawy)
- pracownia do zajęć grupowych przeznaczonym do przygotowania i prowadzenia różnego rodzaju zajęć interaktywnych: warsztatów i małych form teatralnych na bazie literatury dziecięcej - Czytelnia Naukowa z Działem Zbiorów Regionalnych w której przewidziano 50 miejsc do pracy indywidualnej dla czytelników, stanowiska z dostępem do Internetu oraz wolny dostęp do większości zbiorów. Znajdą się tutaj także wydzielone stanowiska komputerowe oraz specjalnie wyposażone stanowisko komputerowe dla osób niepełnosprawnych
- Czytelnia Czasopism o charakterze klubowym zapewniającym wygodny i swobodny sposób korzystania z kilkudziesięciu tytułów czasopism i gazet codziennych.
- Dział multimedialny, w którym będzie można korzystać z 21 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz do przeglądania zbiorów multimedialnych i baz danych. Dział będzie funkcjonował jako mediateka, oferująca równolegle zbiory biblioteczne zarówno na nośnikach papierowych jak i zapisanych cyfrowo. Czytelnicy będą mieli do dyspozycji także stanowiska wyposażone w nowoczesny sprzęt odsłuchowy do zbiorów audio.
- Salka do projekcji audiowizualnych na 30 miejsc, w której będą się odbywać kameralne projekcje filmowe w oparciu o zasoby biblioteki (adaptacje lektur szkolnych, filmy edukacyjne)
- Klub Literacki oferujący różnorodne formy aktywnego i przyjemnego spędzenia czasu wolnego w tym między innymi: czytelnicze imprezy o charakterze cyklicznym, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, wernisaże towarzyszące organizowanym w bibliotece wystawom.
- Sala konferencyjna na 50 miejsc do prowadzenia różnorodnej działalności kulturalnej i edukacyjnej: spotkań literackich, wykładów, konferencji, projekcji, konkursów itp.
- Magazyn Zbiorów, w którym zgromadzone zostaną najstarsze zbiory biblioteki.
- Galeria wystawowa do prezentacji wszelkiego rodzaju wystaw: literackich, historycznych oraz promujących twórców z regionu.
Nowa biblioteka będzie atrakcyjnym miejscem dla czytelników, służącym jako miejsce nauki, uzyskiwania informacji i spędzania wolnego czasu.
Nowa biblioteka to:
- wygodny, wolny dostęp do zbiorów i informacji niezależnie od rodzaju nośnika
- ergonomicznie urządzone i odpowiednio wyposażone miejsca do pracy indywidualnej i zajęć grupowych,
- zapewniony dostęp do usług biblioteki również dla osób niepełnosprawnych dzięki właściwym rozwiązaniom architektonicznym wewnątrz obiektu i w jego otoczeniu,
- przestrzenne rozwiązania architektoniczne pozwalające na szybką orientację w możliwościach, jakie daje biblioteka na każdej kondygnacji oraz zapewniające wygodne korzystanie z usług oraz dużą swobodę przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi działami również osobom starszym i niepełnosprawnym,
- przyjazny klimat sprzyjający zarówno nauce, jak i rozrywce dzięki zastosowaniu: naturalnych materiałów w ciepłej i przyjemnej kolorystyce, odpowiedniemu oświetleniu oraz usytuowaniu i aranżacji stanowisk czytelniczych i pracowniczych,
- dogodny system komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, zapewniający swobodny dostęp do określonych zbiorów, informacji i miejsc,
- poczucie bezpieczeństwa dzięki zintegrowanemu systemowi zabezpieczeń i kontroli obiektu,
- wydłużony czas pracy wszystkich agend udostępniania zbiorów do 12 godzin dziennie.
Wymienione powyżej prace budowlane poprzedzone zostały pracami przygotowawczo-organizacyjnymi, w postaci prac projektowych (dokumentacja wykonawcza techniczna i technologiczna jest gotowa).
Zakończenie budowy nowej nowej siedziby biblioteki przy ul. Broniewskiego planowane jest na 2011 rok. Na zadanie Gmina Chrzanów pozyskała środki finansowe z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Priorytet 3 Turystyka i przemysł kulturowy, Działąnie 3.3 Instytucje Kultury Schemat A- Rozwój infrastruktury kulturalnej.
Wniosek o dofinansowanie został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego początkiem sierpnia 2008 r. W styczniu 2009 r. gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Uni Europejskiej w wysokości 11 470 033 zł. co stanowi 75% kosztów kwalifikowanych.
Po ocenie strategicznej Gmina Chrzanów uplasowała się na 7 miejscu listy projektów.