Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Dolina rzeki Chechło - Góra Żalatowa - Pogorzyce"
Propozycja wycieczki z Pogorzyc na Borowiec. Początkowo poruszamy się ulicami Sokoła, Sienna, Stara Huta zapoznając się z rolą drzew w mieście. Następnie przy ulicy Zbożowej poznajemy niewielką młakę opodal Winnej Góry. Ważnym obiektem jest znajdujący się przy ulicy Fabrycznej kamieniołom Morskie Oko. Wydobywane w nim skała trafiały nawet na place budowy w Wiedniu. Idąc dalej wzdłuż ogrodu działkowego dochodzimy do rzeki Chechło. Tu w rejonie Kolonii Rospontowej opuszczamy Wyżynę Śląską aby wkroczyć na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W przemierzanych kolejno zbiorowiskach grądowych odnajdujemy liczne ślady po eksploatacji złóż cynku i ołowiu. Są nimi wyloty sztolni oraz warpie.
W dalszym ciągu ulicą Kamienną dochodzimy do krawędzi kamieniołomu Żelatowa, gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiamy dalsze cele naszej wycieczki pod postacią szerokiego masywu Żelatowej zwieńczonego od strony Borowca zębem Zbójnika. Stąd borem z fragmentami muraw psamofilnych porastającym wzgórze z kolejną byłą kopalnią kruszców docieramy do linii kolejowej, a następnie lasem z przewagą dębu czerwonego docieramy do stóp wzniesienia Żelatowa. Dalej ścieżka prowadzi głębokim wąwozem. Największą atrakcją tego miejsca jest źródełko pod bukiem.
Po opuszczeniu lasu trafiamy na ulicę Bałuckiego, gdzie znajduje się kilka punktów widokowych, z których przy bardzo sprzyjających warunkach można ujrzeć nawet Tatry. Kontynuując wędrówkę poruszamy się pomiędzy zabudowaniami przysiółka Góry Zagórze, tak aby ponownie trafić do lasu porastającego stoki Żelatowej. Stąd dochodzimy do przełęczy oddzielającej Żelatową o Zbójnika. Po zwiedzeniu szczytu Zbójnika powracamy do przełęczy na następnie mieszanym borem oraz dąbrową z dębem czerwonym docieramy do przystanku autobusowego na Borowcu.








