Turystyka
Chrzanów – jedna z piękniejszych gmin w zachodniej części Województwa Małopolskiego. Tworzy ją miasto Chrzanów i sześć sołectw: Balin, Luszowice, Okradziejówka, Płaza, Pogorzyce i Źrebce.
Położenie na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Krakowsko – Częstochowskiej, nad lewym dopływem Wisły – rzeką Chechło sprawia, że tutejszy krajobraz jest bardzo zróżnicowany.
Gmina Chrzanów to zarówno wzgórza z wyrobiskami kamieniołomów jak i podmokła, pełna rozlewisk Kotlina Chrzanowska. Teren gminy w jednej trzeciej pokryty jest lasami. Wyjątkowo malownicze są Pogorzyce i Płaza. Wyniosłe wzgórza z licznymi lessowymi wąwozami oraz wąska dolina Płazanki, tworzą klimat górskiego uzdrowiska. To właśnie stąd podziwiać można piękne panoramy Beskidów Zachodnich i Tatr.
Prawie 40% obszaru gminy Chrzanów zajmują tereny cenne przyrodniczo. Jednym z wyróżników tutejszej flory jest obecność wielu gatunków storczyków. Rozmaitość siedlisk pociąga za sobą bogactwo fauny. Występują tu m.in. sieweczka obrożna i kureczka nakrapiana – ptaki zapisane w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Miłośnicy obcowania z przyrodą mają więc po co tu zaglądnąć.
Aby ułatwić poznawanie uroków naszej gminy, wytyczono cztery ścieżki przyrodnicze, które prowadzą przez najciekawsze przyrodniczo tereny. Są one przeznaczone zwłaszcza dla uczniów, nauczycieli biologii ale też dla każdego interesującego się przyrodą. Ścieżki pozwalają rozszerzyć wiedzę o roślinach, grzybach i zwierzętach, miejscach ich bytowania a zarazem zapoznać się z zagadnieniami ogólnymi jak problemy ekologiczne, gospodarka leśna itp.
Dwie ścieżki biorą początek przy ul. Mickiewicza, obok Muzeum w Chrzanowie. Tu także ma swój koniec ścieżka wiodąca przez Balin. Natomiast ścieżka prowadząca do Płazy rozpoczyna się przy zabudowaniach podworskich w Pogorzycach.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA "GÓRA WÓJTOWA-LASY SOŚNICA-GÓRA WIANEK-BALIN-WARPIE-KĄTY"
Propozycja wycieczki stokami Wójtowej Góry, uroczyskiem Sośnica przez Wianek i Rosową Górę.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA "PODMOKŁE ŁĄKI NA KĄTACH-LASY W KOTLINIE CHRZANOWSKIEJ-STAWY NA GROBLACH"
Propozycja wycieczki dnem tektonicznego Rowu Chrzanowskiego przez podmokłe łąki na osiedlu Kąty, lasy Kotliny Chrzanowskiej do Stawów na Groblach.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO- DYDAKTYCZNA "DOLINA RZEKI CHECHŁO-GÓRA ŻELATOWA-POGORZYCE"
Propozycja wycieczki z Pogorzyc na Borowiec. Początkowo poruszamy się ulicami Sokoła, Sienna, Stara Huta zapoznając się z rolą drzew w mieście.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNA "POGORZYCE-WZGÓRZE GRODZISKO WIELKIE-PŁAZA DOLNA"
Propozycja wycieczki po południowej części Grzbietu Tenczyńskiego zwanej Blokiem Płaziańskim.
Dla amatorów turystyki rowerowej przygotowano pięć tras rowerowych, przebiegających przez najbardziej malownicze tereny gminy. Każda z pięciu wytyczonych tras rowerowych tworzy pętlę, z jednym wspólnym węzłem w centrum Chrzanowa - na Placu Tysiąclecia. Początek każdej trasy jest równocześnie jej punktem końcowym. Trasy rowerowe są tak poprowadzone, żeby dać maksymalną ich różnorodność. Zróżnicowane są zarówno pod względem długości, jak i stopnia trudności. Na pokonanie każdej trasy wystarczy kilka godzin. Nie oznacza to, że nie można ich podzielić na krótsze odcinki z możliwością skrótów i wcześniejszego zakończenia wycieczki. Na terenie centrum miasta szlaki rowerowe są jednokierunkowe, co wymusza organizacja ruchu w tym rejonie. Poza miastem można przemieszczać się na nich w obydwu kierunkach. W zależności od długości, różnicy wysokości (sumy przewyższeń) oraz trudności technicznej trasy podzielono na trzy grupy: rekreacyjne, popularne i zaawansowane.

TRASA REKREACYJNA - LEŚNA WYPRAWA
Jest to łatwa wycieczka (pomarańczowy szlak), o długości 24 km. Ze względu na minimalne przewyższenia (90 metrów) polecana dla rozpoczynających sezon oraz początkujących rowerzystów. Można ją pokonać również z dziećmi. W przeważającej części prowadzi przez las.

TRASY POPULARNE - WOKÓŁ BALINA, STARY I NOWY CHRZANÓW
Propozycje niezbyt męczących wycieczek. Ich długość wynosi od 23 km (niebieski szlak) do 26 km (czerwony szlak). Trasy te przeznaczone są dla szerokiego grona rowerzystów, pragnących odbyć ciekawą wycieczkę, łączącą walory poznawcze z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym (suma przewyższeń 270 i 240 metrów).

TRASY ZAAWANSOWANE - OKOLICE CHRZANOWA, EKSTREMALNA JAZDA
Trasy dla najambitniejszych. Ich długość wynosi od 36 do 57 km Szlaki te mają duże przewyższenia (620 i 680 metrów) oraz odcinki o dużej trudności technicznej (strome podjazdy i zjazdy) ze znaczną przewagą odcinków terenowych.

SZLAK ZIEMI CHRZANOWSKIEJ I DOLINEK JURAJSKICH
Rozpoczyna się przy dworcu głównym PKP przy ul. Fabrycznej. Prowadzi on początkowo do Kościelca, a następnie przez Stellę, Żelatową do wąwozu Simota. Szlak ten wiedzie dalej do Regulic, Alwerni, a następnie przez Rudno do Krzeszowic i jeszcze dalej, aż do Pieskowej Skały.